Image

V Покровські читання

"За доброю традицією...", "традиційно"… Останнім часом, коли йдеться про якийсь благодійний чи культурно-просвітницький захід, пов'язаний з життям Православної Церкви, статті починаються саме з цих слів. І це радує. Адже це значить, що заходи, започатковані кілька років тому, прижилися, мали відгук у людей, зацікавили і надихнули організаторів на подальше їх проведення.

Це стосується і "Покровських читань", які кілька років поспіль проходять у Києві. Тому ми завжди з готовністю відгукуємось на пропозицію взяти участь в їх проведенні. Цього року "Православна просвіта" сприяла участі у "V Покровських читаннях" клірику смт Петрове Олександрійської єпархії прот. Михайлу Царуку,  кандидату філософських наук, доценту кафедри соціально-економічних наук Кіровоградського інституту розвитку людини Ігнатьєву В.А. та викладачу християнської етики середньої школи села Назарівка Кіровоградського району Ользі Василівні Козаченко. Своїми враженнями вони люб'язно погодилися поділитися з нашими читачами.

23-25 жовтня 2012 року з Первосвятительського благословення Блаженнішого Митрополита Володимира в Києві відбулися П'яті Покровські міжнародні місіонерсько-просвітницькі читання "Досвід християнської святості в освітньому просторі: минуле та майбутнє".

Учасниками читань стали близько 800 представників з України (всіх її регіонів), Росії, Білорусі, Великобританії, Німеччини, Італії, Франції. З Божої милості та з благословення Преосвященнійшого Антонія, єпископа Олександрійського та Світловодського, пощастило і мені як клірику Олександрійської єпархії і як учителю християнської етики Петрівського НВК стати учасником читань.

Протягом трьох днів спільно працювали академіки та члени-кореспонденти Національної Академії наук України, Національної Академії педагогічних наук України, Національної Академії медичних наук України, іноземних академій, викладачі та студенти Духовних шкіл Української Православної Церкви та зарубіжжя, вчителі середніх шкіл, професори, викладачі та студенти світських вищих навчальних закладів, керівники та співробітники Синодальних відділів та комісій, клірики Української Православної Церкви та братерських Православних Церков. Був розглянутий широкий спектр питань служіння Церкви в різних галузях.

Читання проходили під знаком 20-річчя предстоятельського служіння Українській Православній Церкві Блаженнішого Володимира та 10-річчя створення Синодального відділу релігійної освіти, катехізації та місіонерства.

За словами Блаженнішого Владики, те, що Покровські читання за 5 років своєї історії вже стали традиційними, підтверджує думку, що цей форум здатний надихати науковців і богословів на нові і нові звершення.

"Сподіваємось, що цьогорічні читання стануть достойним внеском у вітчизняну систему освіти та будуть корисні для подальшого служіння на освітянській ниві", – підбив підсумок у своїй вітальній адресі Предстоятель.
Про здобутки та досягнення просвітницько-місіонерського форуму сказав організатор читань – голова Синодального відділу релігійної освіти, катехізації та місіонерства митрополит Полтавський та Миргородський Филип.

"Уже п'ятий рік проходять Покровські читання, але, гадаю, варто говорити не про досягнення, а про проблеми та про те, як їх треба вирішувати, – зазначив владика Филип. – І однією з важливих проблем сучасності є проблема духовно-морального виховання. Одним із важливих кроків є запровадження предмету з основ християнської етики. Причому, цей предмет – його можуть вивчати усі діти, і це предмет не віровчительний, а культурологічний, тобто в ньому повинні розкриватися наші традиції та християнський досвід. Адже ми прагнемо, щоб наші діти виховувались на принципах високої християнської моралі, в дусі любові до Бога, до держави".

Між іншим, за словами владики Филипа, на сьогодні вже 17 тисяч дітей вивчають предмет "Християнська етика".
Також владика підкреслив, що за останні 20 років ми вже достатньо збудували та відновили храмів, тепер настав час, коли Церква має приділити особливу увагу освіті та місіонерству, звичайно, ми будемо будувати храми, але зараз важливо по максимуму віддавати серце та душу своєму народові, прийшов час не будувати, а служити словом, служити ділом. Також на конференції говорили про відносини Церкви та держави.

Зокрема про проблему невіддільності церковного вчення від усіх сфер суспільного життя, що сьогодні дехто намагається заперечити та критикувати, а також про необхідність об'єднати зусилля в освітянсько-просвітницькій та законотворчій сферах сказав під час свого емоційного виступу представник Президента України у Верховній Раді Юрій Мірошниченко. Крім того, він привітав учасників читань із відкриттям і нагадав, що не можна бути християнином тільки в храмі – треба говорити вголос про істину Божу усюди, незалежно від того, педагоги ми, науковці, держслужбовці чи священнослужителі.

Про об'єднання зусиль держави і Церкви у сфері виховання та освіти говорив і голова Київської держадміністрації Олександр Попов.

Заступник голови Синодального відділу релігійної освіти та катехізації Руської Православної Церкви ігумен Митрофан (Шкурін) натомість відзначив, що нині головне, щоб наше активне просвітництво та місіонерство не перетворилося на звичайний лікбез. Аби уникнути такого дилетантства, підкреслив він, нам потрібно приділити увагу вихованню фахівців, а для цього мають об'єднати зусилля світські та духовні вузи.

Не дивно, що такої думки дотримуються і декан філософського факультету Київського національного університету імені Т.Шевченка Анатолій Конверський, і ректор Київського університету ім. Б.Грінченка Віктор Огнев'юк. До речі, у стінах цих вищих навчальних закладів постійно проходять Покровські читання.

Цікавими та змістовними були виступи із Франції – професора Паризького Свято-Сергієвського православного богословського інституту Йооста Ванн Россума та протоієрея Миколи Несправи, куратора секції читань-2012 "Сім'я та молодь – поле діяльності церковної місії", який, між іншим, уже більше 10 років займається викладацькою діяльністю і є настоятелем храму, де більшість парафіян – молоді люди.

Голова Синодального відділу "Церква і культура" ігуменя Серафима (Шевчик) зауважила, що, говорячи про проблеми виховання та освіти молоді сьогодні, варто пам'ятати і про те, що знання не тільки допомагають нам побачити Бога у своєму серці, але, на жаль, і плекають в нашому серці гординю.

"Як пише апостол Павел, знання нам надає гордості, а віра гармонізує. А тому треба пильнувати, щоб навчання, наукова праця завжди рухалась в одному напрямку – в руслі Божого замислу", – завершила свій виступ ігуменя Серафима.

І наостанок – щодо особливості цьогорічних Покровських читань. Отець Миколай Несправа, який є їх постійним учасником, додав: "На эти Покровские чтения нужно смотреть через призму двух событий: и 20-летия Предстоятельства Блаженнейшего Митрополита Владимира, и 20-летия независимости Православной Церкви в Украине. А 20 лет – это уже не детство, это уже начало зрелости".

24 жовтня, о 10.00 розпочалася робота в секціях: 1) Досвід християнської святості та його місце в розвитку вітчизняної педагогіки; 2) Сім'я та молодь – поле діяльності церковної місії; 3) Сучасна недільна школа: перспективи розвитку; 4) Церква і медицина: служіння любові; 5) Простір філософії і світ Божий.

У секції "Сучасна недільна школа: перспективи розвитку" мною була представлена тема доповіді; "Кабінет християнської етики як центр морального та духовного виховання в загальноосвітньому навчальному закладі". У своїй статті розглянув необхідність формування та розвитку моральності та духовності школярів на засадах християнських цінностей з урахуванням вікових особливостей учнів Петрівського НВК, подаючи приклади здійснення класної та позакласної роботи на базі шкільного кабінету християнської етики.

25 жовтня о 10.00 – заключне пленарне засідання та урочисте закриття читань (на базі Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка). Під час засідання було зачитано Підсумковий документ V Покровських міжнародних місіонерсько-просвітницьких читань.

Організатори, учасники та гості читань відзначили, що і просвітництво, і церковна місія в сучасному суспільстві мають базуватися на багатовіковому досвіді святості як вітчизняної, так і вселенської Церкви. Святість – це не лише ідеал втілення в людському житті вічних істин Євангелія, і не "доля обраних", але шлях, заповіданий Творцем кожному з нас: "Будьте святі, бо Я святий" (Лев. 11, 45). Досвід святих повинен стати для нас не просто красивим переданням про минуле Церкви і нашого народу, але живою реальністю, здатною змінити як окрему людину, так і все українське суспільство вцілому. Формування такого суспільства, для якого не чужий досвід святості, і має бути пріоритетом сучасного просвітництва та церковної місії за словом Апостола, зверненим до нас: "Ви – вибраний рід, священство царське, народ святий, люд власності Божої, щоб звіщали чесноти Того, Хто покликав вас із темряви до дивного світла Свого" (1 Пет. 2, 9).

Всі учасники читань сердечно подякували організаторам ювілейних п'ятих читань та з вдячністю вислухали слова Первосвятительського вітання і настанови. Покровські міжнародні читання відзначили величезний особистий внесок Предстоятеля у справу духовної просвіти, розвиток усіх видів церковного служіння. А також було сказано, що Життя Церкви під Первосвятительським омофором Блаженнішого Володимира є взірцем для суспільства і прикладом втілення в життя високих Євангельських ідеалів.

о. Михайло Царук,
клірик Свято-Покровського храму, вчитель християнської етики Петрівського НВК смт. Петрове