Image

Молитва Джерело світла і добра

Урок з етики для 6-го класу

Тема. "Молитва – джерело світла і добра".

Мета: допомогти дітям усвідомити необхідність виконання Божих Заповідей;  виховувати в учнів повагу до Бога, до батьків, до вчителів, до старших людей і оточуючих; розвивати пам'ять, уміння аналізувати прочитане і робити висновки.

Біблійна основа: Мт. 5:19; Лк. 15:11-24; Еф. 6:1-4; Кол. 3:20-21.

Обладнання і наочність: стенд із Божими заповідями, Новий Заповіт і "Катехізис" для кожного учня.

Міжпредметні зв'язки: історія, українська література, українознавство.

Епіграф:
"Просіть – і дасться вам,
шукайте – і знайдете,
стукайте – і відчинять вам,
бо кожен, хто просить – отримує,
хто стукає – тому відчиняють"

Бібліотекар. Дорогі діти! Сьогодні ми поговоримо про молитву та її значення в житті людини.
 Що таке молитва? Молитва – це спілкування людини з Богом. Молитвою Йому приносимо славу, любов, вдячність.
В святому Писанні написано: "Якщо тіло не може жити без поживи, так і душа не годна зберегти власного життя".
Людина мусить сіяти зерно, щоб мати хліб, садити виноградники, щоб мати вино, а через молитву ми можемо отримати ласку від Бога, щоб спастись.
Отже сьогодні, діти, давайте поговоримо про молитву, розкриємо її суть і значення для людини. А допоможуть мені учні 9-Г класу.

Ведуча.  Дорогі діти! Сьогодні ми розповімо про святість і значення молитви у  житті кожного із нас. Через молитву ми підносимось до Божих висот і єднаємось з Богом, стаємо перед ним і Йому  довіряємось.
З усіх наук найвища і найважливіша є та наука, яку об'явив людям сам Господь Бог. Пізнаємо ми її в сім'ї, церкві, на уроках духовності.

Ведучий.  Кожний новий день ми зустрічаємо привітанням "добрий день", бажаючи в такий спосіб собі та іншим, щоб день, який настав, був для нас радісним, наповненим добрих помислів і діянь, які б приносили нам та іншим людям щастя. Але те, що ми маємо можливість радіти кожній новій днині – це воля Божа.

Ведуча. Тому першим обов'язком після сну повинна бути щира молитва до Бога, який і далі вестиме нас дорогами життя. Все, що в новому дні виникає, зустріне нас, має стати відлунням слова "спасибі" на щиру праведну молитву. Тільки тоді наш новий день буде опромінений надією впевненості, радості, довір'я і любові.

Ведучий.  Отже, запам'ятаймо, діти, що відразу після сну ми повинні скласти вдячну і щиру молитву Господу нашому.

Ведуча.  Наш Спаситель Ісус Христос також завжди молився і в такий спосіб показав нам, щоб і ми з вами при кожній потребі й нагоді молилися.

Молитися – це значить піднести дух до Бога і розмовляти з Ним. Молитися ми повинні зранку і ввечері, перед їжею і після їжі, перед початком якоїсь справи і після її закінчення, у всіх потребах та нещастях. Молимся за  всіх: рідних і близьких, за живих і померлих, за державу та її керівників… Молитва з'єднує нас з Богом, додає сили проти злого і надихає добром.

Ведучий.  Господиня молитва складається з наступних слів і семи прохань:
Отче наш, Ти, що є на небесах.

Перше прохання:
Хай святиться ім'я Твоє.
У ньому просимо, щоб усі люди прославляли і величали Бога.

Друге прохання:
Хай буде царство Твоє.
Тут ми просимо Бога, щоб Він запанував у наших думках і справах на землі, і щоб ми колись прийшли до Небесного Царства.

Третє прохання:
Хай буде воля Твоя
Як на небі, так і на землі.
Ми просимо, щоб на землі ми так виконали Божу волю, як Ангели на небі.

Четверте прохання:
Хліб наш насущний
Дай нам сьогодні
Просимо про все потрібне для нашого земного життя.

П'яте прохання:
І прости нам провини наші,
Як і ми прощаємо
винуватцям нашим.
Просимо, щоб Бог простив гріхи, як і ми прощаємо іншим.

 Шосте прохання:
І не введи нас у спокусу
Просимо, щоб Господь Бог остеріг нас від можливих наступних гріхів та небажаних спокус.

Сьоме прохання:
І визволи нас від лукавого. Амінь.

Просимо, щоб Господь Бог остеріг нас від усього злого.

Ведуча.  При кожній важливій нагоді, коли маємо щось зробити, чуємо два голоси, які промовляють до душі. Один голос заохочує до доброго діла і відмовляє від злого. Пригадує нам Божі заповіді, слова наших родичів, вчителів. Другий голос каже не звертати уваги на Божі заповіді та намовляє нас до злого. Пам'ятаймо, що це два духи, що ведуть боротьбу за наші душі. Один добрий – це наш Ангел-Охоронець, який бажає нам добра і вічного щастя. Другий – це злий дух, який тільки вдає, що є нашим приятелем. Не даймо себе звести злому духові, а звертаймося до свого Ангела-Охоронця. А є для цього спеціальні молитви, їх є багато. Ось деякі.

Хлопець-читець.
Мій Ангеле святий,
Небесний друже мій,
Веди мене до Бога,
Бо це моя дорога.
Щодня мене пильнуй,
Від злого все рятуй,
Я хочу свято жити
І Богові служити.

Дівчинка-читець.
Ангеле хоронителю мій,
Все коло мене стій,
Вранці, ввечір, вдень, вночі
Будь мені при помочі.
Стережи душу і тіло моє.
Амінь.

Хлопець-читець.
Чим же я тобі віддячу
Благодать Твою?
Душу щиреньку дитячу
Я тобі даю.
Хорони від грішних вчинків,
Від злих слів і дум.
На правдиву й добру стежку
Наведи мій ум.

Дівчинка-читець.
Пошли нам Боже, маленьким дітям,
Щастя, здоров'я
На довгі літа!
Щоб виростали
Розумні й сильні,
Душею чисті
і серцем вільні!
Щоб нам світила
Зіронька волі,
Щоб ми не знали
Лиха ніколи.

Ведучий.  Всі ми, християни, щедротою милостивого Бога, на шляху до Небесних палат віднаходимо Матір Ісуса Пресвяту Богородицю. Ми не можемо в роздумуванні над таємницями нашого буття не поглянути на Неї, не прибігти під Її покров, щоб під Її проводом та з Її допомогою краще, швидше і повніше зблизитися з Сином Божим і віднаходити в Ньому дорогу і правду життя. Тому другою основною молитвою, якою ми починаємо свій день, є молитва до Пресвятої Богородтиці.

1– й хлопчик.  Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти між жінками, і Благословений плід лона Твого, бо Ти Христа народила, Спасителя душ наших.

1-ша дівчинка. Достойно є воістину величати Тебе, Пресвяту Богородицю, Преблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого, чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, Яка без зотління Бога Слово породила, сущую Богородицю, Тебе величаємо.

2-й хлопчик.  Під Твою милість прибігаємо, Богородице Діво, молитвами нашими в скорботах не залиш, але від біди визволи нас, єдина чиста і благословенна.

2-га дівчинка.  Преславна Вседіво, Богородице, прийми молитви наші і донеси їх Синові Твоєму і Богові нашому, щоб спас заради Тебе душі наші.

Читець.
Єсть імя жіноче м'яке і ясне,
У ньому любов і журба, і надія,
Воно як зітхання бренить весняне –
Це ім'я пресвятеє Марія.
Як запах фіалки в осінній імлі,
Як пісня розради в снігах завії,
Зорею сіяє над смутком землі
Святе і могуче – Марія.

Читець.
Благослови нас, Божа Мати.
До Тебе Пресвятая з квітками,
Схиляємось до ніг Твоїх.
До шати білої мов сніг,
Благослови нас, Божа Мати.
На славу Богові зростати,
На радість людям і батькам –
Допомагай Пречиста нам!
Не просим скарбів-самоцвітів –
Від них немає щастя в світі,
Та силу подаруй нам Ти
В чеснотах, в доброті зрости.
Знання і мудрість дай здобути,
Здолати всяке лихо люте,
І ласку нам святу подай,
Розвесели наш рідний край.
Звучить пісня "Свята Марія".

Ведучий.  Коли людина знаходиться у безвихідному становищі, коли не знає, до кого звернутися за допомогою, коли втратила всі надії на краще, вона звертається до Бога, як до останньої надії на порятунок. Вона молиться, в молитві до Бога вона просить допомоги, бо Бог для нас є тим, Хто керує нашою долею і може нас врятувати. Тож прославляймо Його, дякуймо Йому за любов до нас, перепрошуймо за наші провини, просимо благодаті від Нього і сили виконати Його волю.

Ведуча. Молитва є джерелом найперших ласк, які ми отримуємо від Бога. Саме молитва допомагає нам побачити красу чеснот та велич святості й дає силу їх здобути. А сила молитви – всемогутня. Це джерело великої енергії, в якій людина черпає силу, щоб виконати свій християнський обов'язок та терпеливо нести щоденний хрест.

Читець.
Хто в Божій помочі надію положив,
Той на небі з Господом,
        не на землі прожив.
Той скаже: "Господи,
        ти в смутку мій рятунок
В недолі і біді – заслона і притулок.
В тобі моя надія, Боже,
Твоєю ласкою спасусь,
Твоя рука мені поможе
Твоїм добром розвеселюсь.

Ведуча. Часом ми задаємо собі запитання: чи Бог вислуховує кожну нашу молитву? Багато разів ми просимо Його про щось і, здається, нас не ви-слухано. Без сумніву, ми не розуміємо багато складних подій і обставин в нашому житті, видається, Господь справді не дарує нам того, що ми просимо. Але ми мусимо знати і вірити, що Бог нас любить, і на все воля Божа.

Ведучий. Ісус вчить нас, як молитися. Коли Він перед смертю молився і просив свого Отця, щоб  віддалив від Нього чашу страждань, то додав до Свого прохання слова: "Тільки хай не моя, а Твоя  буде воля".
Тому й просимо ми в молитвах:
"Нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі".

Ведуча. Один з проповідників говорив: "Не просіть у своїх молитвах про легке життя, просіть щоб ви були сильними. Не просіть Господа Бога, щоб Він дав вам тягар, відповідний до ваших рамен, але просіть про дужі сильні рамена, щоб могли б пронести всі ваші тягарі."

Ведучий. Одна, людина написала такий спомин: "У сні я йшов берегом моря з Господом, оглядаючи на екрані неба минуле мого життя. По кожному дні, що минув, залишалися на піску два ряди слідів: мої і Господа. Але часом я бачив тільки одну пару слідів, що відбивалися в найтяжчі дні мого життя. І тоді я промовив: "Господи, я постановив завжди бути з тобою, а ти пообіцяв завжди бути зі мною. Чому ж залишив мене самого тоді, коли мені було так тяжко?" Відповів Господь: "Знаєш, сину, що тебе люблю і ніколи тебе не залишав. В ті дні, коли бачиш тільки одні сліди, Я ніс тебе на своїх раменах".

Ведуча. Пам'ятаємо що в найскрутніші моменти життя Господь завжди з нами. І коли не маємо сил щось змінити, на щось вплинути – молимось. Наш великий християнин-поет Т.Шевченко у своїй "Молитві" звертається до Бога з проханням, щоб послав на знедолений народ свою силу і міць.

"...Робочим головам, рукам
на сій окраденій землі
Свою ти силу ниспошли…
А чистим серцем коло їх
Постав ти ангелів свої,
Щоб чистоту їх соблюли!
Роботящим рукам перелоги
орать, думать, сіять, не ждать.
І посіяне жать роботящим рукам!"
Шевченко щиро і праведно вірив у Бога. Без перебільшення можна сказати, що багато Шевченкових творів – це щира й велика молитва до Бога.

Ведуча.  Шевченко молився за Україну, за свій народ, за ворогів. В "Гайдамаках" в  уста благочинного вкладено наступні слова:
" …Не плачте, братія:
за нас і душі праведних,
і сила Архистратига Михаїла.
Не за горами кари  час.
Молітесь, браття!"

Ведучий.  Наказ молитись – один з основних поетових заповітів, що його він так виразно висловив, показуючи нам:
Свою Україну любіть,
Любіть її... во время люте,
в останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть!
Шевченко, як пророк, наказує і застерігає:
Молітесь Богові одному,
Молітесь правді на землі,
І більш нікому, більш нікому
Не поклонітесь…

Тільки Богові! Ні волові, ні ослові, ні золотому теляті, ані можновладцям світу цього, ані  розкоші, тільки Богові і правді. А правда, абсолютна правда – це сам Бог.

Звучить пісня "Ми діти Божі".

Ведучий.  Всі ми, діти, крім Господа нашого, який супроводить і опікується нами протягом життя, маємо наших батьків. Це вони, з благословення Господнього, дають нам життя і опікуються нами доки мають сили і здоров'я. Вони з нами в смутку і печалі, в горі і радості. Тільки мати з батьком розуміють свою дитину до кінця, кожним своїм нервом відчувають радості, болі і тривоги своєї дитини. Тільки батьки ніколи не зрадять і не залишать свою дитину в біді. Тому й ми з вами, виконуючи Божу заповідь, повинні завжди з великою повагою і вдячністю відноситись до своїх батьків. А прикладом християнської родини для нас хай служить свята Родина: святий Йосиф, Діва Марія і Боже Дитятко – Ісус.

Ведучий.  Для нас, дітей, прикладом у цій родині є Божий Син, і ми повинні слухатись своїх родичів, як слухав Христос. А це ми зробимо тоді, коли будемо поважати своїх родичів, говорити з ними шанобливо і чемно. Батьків треба любити, допомагати їм у всьому і Богові за них молитися.
Ведуча.

Молитва за батьків.
Всемилостивий Боже, дякую Тобі за моїх тата і маму та за те добро, що Ти мені передав через них. Вони виховували мене, навчали любити Твої святі заповіді та уникати гріха. Я люблю їх та хочу завжди їх шанувати і слухати. А Ти, Господи, поможи мені Твоєю ласкою, щоб я цю настанову виконав. Благослови їх, Господи, всяким добром, здоров'ям, довгим та щасливим життям, охорони їх від зла, дай їм силу переносити всі труднощі, дай, щоб на старості своїх літ вони діждалися втіхи від своїх дітей, а насамперед від мене, а по смерті прийми їх і мене до свого Царства Небесного. Амінь.

Читець.
 Я дякую Тобі, що я живу,
 Що маю змогу відчувати,
 Що часом душу ще мою
 Чийсь усміх може зігрівати.
 Що в теплій темноті ночей
 Тебе я думкою шукаю,
 Що деколи сльозу з очей
 Ніким невидиму стираю.
 Я дякую Тобі за те,
 Що серце в силі ще страждати,
 Та ще й ім'я Твоє святе
 За ці страждання прославляти.
 Я дякую за ясні дні
 У за похмуру сірість неба.
 Якщо ж погаснуть вже вогні,
 Замовкнуть плач мій і пісні,
 Тоді молю – візьми до Себе.

Ведуча.  Українська культура має великий досвід творення духовних пісень-молитов. Серед них – могутній хорал "Молитва за Україну". В цій молитві ми благаємо Бога про ласку і щедроти на весь український народ.

Читець.

Молитва за Україну
Благослови, Господи, нашу Україну і всіх, хто в ній проживає. Бережи її від нещасть і благослови щиру працю народу для утвердження державності. Великий Боже! Прости провини наші, батьків, дідів, прадідів наших. Прийми щиру молитву нашу за безмежне милосердя Твоє до нас. Вислухай наші молитви і благослови нашу Батьківщину-Україну, дай їй щастя і волю. Амінь!
Звучить "Боже Великий Єдиний".

Ведучий.  Без молитви наша душа німа, голодна перед Богом. Тільки через молитву ми спілкуємось з Богом, тільки через щиру і праведну молитву є дорога до Бога.

Ведуча. Тому, коли ми вдома, чи знаходимось в обіймах Храму Божого, воздаємо хвалу Богу, щоб отримати ласку Його та благословення нашої життєвої дороги, щоб Він освятив всі наші добрі справи. Молитва – наша поміч, чисте джерело світла і добра. Черпаймо з неї всю мудрість і чесноти, живімо праведно й чесно і отримаємо Божу благодать.

Література:
1. Біблія або Книги Святого письма Старого і Нового Заповіту. – К.: Об'єднання Біблійних Товариств, 1998. – 296 с.
2. Основи християнської етики. 5 клас: Навч. посібник. – К.: Літера ЛТД, 2007. – 224 с.
3. Основи християнської етики. 5 клас: Хрестоматія. – К.: Літера ЛТД, 2007. – 246 с.
4. Закон Божий: Ілюстроване керівництво для сім’ї і молоді. – Свято-Успенська Почаївська Лавра, 2004.

Руденко Т.Д.,
бібліотекар гімназії № 9 Кіровоградської міської ради