25 вересня 2010

Форум педагогів та священників

Форум педагогів та священників

Один з найголовніших просвітницьких форумів зібрав у Кіровограді близько 100 учасників з Кіровоградщини та Черкащини. Педагоги, науковці та священики визначали, яким духовним шляхом йти далі українському суспільству.

Другі Єлисаветинські читання з проблеми "Морально-духовне виховання молодого покоління в епоху глобалізації" відбулися 25 вересня  в Кіровоградському інституті розвитку людини "Україна".
Головними організаторами форуму стали обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім.В.О.Сухомлинського, Кіровоградський інститут розвитку людини "Україна", Регіональне громадсько-просвітницьке товариство "Православна просвіта" та Спасо-Преображенський собор м.Кіровограда.

Благословив зібрання архієпископ Кіровоградський і Новомиргородський Пантелеїмон і звернувся до присутніх з вітальним словом. Він зазначив, що захід проводиться в першу чергу для того, щоб обговорити співпрацю Церкви з системою освіти України. "Тільки єдиними зусиллями ми можемо зростити гідне майбутнє покоління, яке буде виховуватися на православних цінностях та у любові до Батьківщини, –  сказав архієрей. Він також відзначив значний особистий внесок окремих учасників форуму у справу виховання молодого покоління і нагородив ректора Кіровоградського інституту розвитку людини "Україна" Барно Олександра Миколайовича, виконавчого директора товариства "Православна просвіта" Павловську Антоніну Олександрівну та директора гімназії № 9 Кіровограда Коваленко Надію Миколаївну грамотами Кіровоградської єпархії.


–  Найголовніше питання сьогодні – це запровадження в школах курсу "Християнська етика в українській культурі",– продовжив тему секретар Кіровоградської єпархії, настоятель Спасо-Преображенського собору отець Петро Сидора. – Це суто культурологічний предмет, який повинен познайомити підростаюче покоління з нашими духовними та культурними традиціями. І запроваджувати його потрібно негайно, зважаючи на моральний стан нашої молоді".

На пленарному засіданні виступив доктор педагогічних  наук, ректор  Кіровоградського інституту розвитку людини "Україна" Олександр Барно, який познайомив присутніх з сучасними проблемами, невирішеність яких може становити загрозу людству. "Ніякі інвестиції та економічні реформи не принесуть бажаного результату у суспільстві,  яке втратило моральність та духовність", – зауважив науковець.

Надія Андріївна Калініченко, професор, доктор педагогічних  наук, ви-кладач кафедри педагогіки та психології Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім.В.О.Сухомлинського свою доповідь присвятила духовній спадщині великого педагога Василя Сухомлинського, педагогічна діяльність якого повинна стати прикладом для всіх вчителів.

Протоієрей Вадим Паєвський, настоятель Свято-Успенського храму міста Умані, викладач Уманського державного педагогічного університету ім. П.Тичини  розповів про стратегію духовної освіти в Українській Православній Церкві. Він підкреслив, що головним завданням Церкви у наш час є саме просвіта, яка повинна мати безперервний характер і бути уніфікованою для усієї церковної спільноти. Ми повинні знаходити дієві заходи виховання молоді на засадах любові до ближнього і допомоги нужденним.

Про результати впровадження предметів з християнської етики в курс загальноосвітньої школи розповіла директор гімназії № 9 м. Кіровограда Надія Коваленко, продемонструвавши відеоматеріали уроків та позакласних заходів, які проводяться педколективом і учнями впродовж декількох років.

Виступи  учасників Єлисаветинських читань були цікавими, переважна більшість мала практичні рекомендації, обмін досвідом. В центрі уваги піднімались питання про  освіту у XXI столітті, духовність та мистецтво, вічні цінності християнства та виклики сучасності, християнське служіння милосердя та питання біомедичної етики, церковний погляд на проблеми сім'ї та молоді.

Учасники ухвалили підсумковий документ читань, у якому висловили спільне переконання, "що на фундаменті традиційних православних духовних цінностей, в єдності духу і союзі миру можливо збудувати нову країну – спільний дім, в якому кожен зможе вільно вибирати шлях розвитку і мати можливість реалізувати свій творчий потенціал".

Всі присутні за традицією отримали в подарунок від Регіонального громадсько-просвітницького товариства "Православна просвіта" добірку часопису "Благовіст", збірку оповідань "Духовна читанка", DVD диски з фільмами  на морально-духовну тематику та книги Людмили Литвин і  Бориса Кузика "Джерело вічності" та "Благовіст".

Ангеліна Несен,
журналіст