01 липня 2011

Пов’язані однією метою

Пов’язані однією метою

Ось вже чотири роки поспіль товариство "Православна Просвіта" сприяє дослідженням творчого колективу школярів та студентів, об'єднаних навколо цікавої науки – археології. Власне все починалося ще 8 років тому, коли на базі невеличкого шкільного кабінету однієї з кіровоградських шкіл почав діяти єдиний в області археологічний гурток. Сьогодні його випускники, які і зараз знаходять можливість мандрувати разом з гуртком, успішно навчаються у вищих навчальних закладах різних міст України і вже давно торують власну дорогу в житті.


Поза сумнівом, на цьому шляху вони зустрічатимуть різні труднощі та перешкоди. Однак багатогранний досвід, отриманий юнаками та дівчатами в десятках мандрівок, таборів, спортивних і краєзнавчих змаганнях та зльотах, неодмінно прислужиться в їх подоланні.

Разом зі своїми колегами ми намагалися навчати не тільки вмінню швидко розпалювати вогнище, вільно користуватися компасом та картою чи вміло розкладати туристський намет, хоча це дуже подобалося дітям, і вони залюбки переймали ці навички. Це було легко і невимушено. Однак було ще щось важливіше і водночас складніше в передачі від дорослого до дитини, від педагога до учня, від старшого вихованця до його менш досвідченого товариша по гуртку. Це віра в себе, в товариша, православна віра…

Пригадується одна з багатьох пішохідних подорожей, коли гуртківці пішки подолали майже 100 км через гори Криму, аби побачити печерні міста, засновниками яких були середньовічні християни. Цих міст було 5, і назва кожного з них щовечора лунала біля туристського вогнища з вуст захоплених дітей. До речі, християнські святині в різних куточках України завжди були неодмінним пунктом відвідин в кожній мандрівці юних археологів. Дерев'яні церкви Прикарпаття, Софія Київська, Києво-Печерська Лавра, Володимирський собор в Севастополі неодмінно збагатили світогляд вихованців, а усвідомлення унікальності рідного краю, а разом з тим любов і повага до Малої Батьківщини з'явилися в кожного після вперше побачених дерев'яної церкви в с. Бірках, напівзруйнованого, але величного храму в с. Глодоси, прекрасної архітектурної перлини – церкви в с. Коробчино.
Переконливим був й особистий приклад археологів, які вже стали авторитетами від науки, що абсолютно не заважало їм досить скромно, але цікаво говорити й про християнські цінності. В 2005 році ми з дітьми брали участь в археологічних розкопках римської фортеці. Начальником московської археологічної експедиції був доктор історичних наук  Винокуров М.І. етнічний українець, родом з Полтави. Мене здивувало, що вхід в брезентовий намет археолога вінчав православний хрестик, намальований кульковою ручкою. Згодом він порадив нам відвідати один з найперших християнських храмів Криму – церкву Іоанна Предтечі в м. Керч. Ця автентична пам'ятка вразила нас своєю величною простотою.

Відомий археолог розповідав юним дослідникам не тільки про особисту участь в археологічних дослідженнях на території Єгипту та Греції, але й про людські цінності, які неодмінно має в собі мати кожний справжній любитель давнини. Адже археолог – це той самий історик. А історик – це людина, яка вивчає минуле людства не тільки тому, що це цікаво, а, головним чином, аби врешті решт дати відповідь собі та іншим на ряд важливих запитань: хто ми? звідки? куди йдемо? Однак, аби давати відповіді на ці запитання, археолог має зрозуміти людину минулого, а значить, і сам має бути людиною високоморальною. Отже, бути Людиною, аби розуміти людину…

А нові покоління юних археологів все продовжували підкоряти нові археологічні вершини. Так, цього літа юні дослідники брали учать в розкопках кургану доби міді (близько 4 років до Р.Х.) в Петрівському районі та стоянок кам'яної доби на Новомиргородщині, що датуються кількома десятками тисяч років. І от вісім років поспіль ми бачимо те, що надає нам наснаги  до творчості – рано вранці назустріч сонцю, що сходить, йдуть, несучи в руках лопати, юні археологи, й мимоволі згадуються слова призабутої пісні: "скованные одной цепью, связанные одной целью".


Валентин Собчук,
керівник археологічного гуртка

Детальніше в цій категорії: Загадка з каменями »