01 липня 2013

«Скіф» на розкопках

«Скіф» на розкопках

Археологія... Перше, що спливає на думку, – це загадкові єгипетські піраміди в Гізі, велична Троя на узбережжі Егейського моря, таємничий Стоунхендж в Британії. Ці пам'ятки так далеко від нас. Але, як не дивно, наша Кіровоградщина теж багата цікавими археологічними об'єктами. Лише в 2013 році відбулись археологічні дослідження кургану поблизу с. Новомиколаївка Новгородківського району, чотирьох палеолітичних стоянок поблизу Новомиргорода, трипільського поселення-гіганта поблизу с. Небелівка Новоархангельського району. Взяти участь в охоронних розкопках кургану поблизу с. Коробчино (Новомиргородський район) пощастило і нам, вихованцям археологічного гуртка "Скіф".


За ці дні розкопок ми повернулися в часі на чотири тисячі років назад і знову привідкрили для себе нову сторінку з життя давніх людей. Кожен новий шар землі, знятий бульдозером, віддаляв нас все далі і далі від нашого часу у різні історичні епохи.

Першим нам вдалось виявити поховання пізнього бронзового віку. Скелет лежав в так званій позі ембріона. Кістки погано збереглися, оскільки залягали на малій глибині – 15-20 см від поверхні землі. Ще б декілька років інтенсивної оранки – і поховання було б зруйнованим, і кістяк опинився б на поверхні.

Друге поховання належало кочовику, який жив в ІХ-Х сторіччі нашої ери. Лежав він витягнутий вздовж хребта. Одна рука лежала на плечі, інша витягнута вздовж тіла. На жаль, під час роботи важкої техніки череп було пошкоджено. Судячи зі стану кісток, це був досить молодий чоловік, приблизно 20-25 років.

На третій день розкопок ми взялись розчищати останнє, третє поховання.

Воно було споруджене близько чотирьох тисяч років тому в епоху ранньої бронзи і являло собою підквадратну яму, перекриту масивними дерев'яними плахами. Зразки однієї з плах нам вдалось взяти для здійснення датування поховання радіо-вуглецевим методом. На дні ями ми виявили кістяк дорослого чоловіка, що лежав у зібганому положенні на лівому боці. Під головою похованого нам вдалось зафіксувати подушку із глини. Дно ями було встелене корою та посипане в деяких місцях червоною вохрою – сумішшю залізної руди, жиру та крові. Це поховання було споруджене представниками т.з. ямної культури і було основним, тобто саме з нього розпочалось зведення кургану.

Жодне з цих трьох поховань не містило інвентарю, але, не зважаючи на це, вони залишаються досить інформативними. Кістки згодом "поїдуть" в Київ, де будуть вивчені антропологами, що дасть змогу більше дізнатись про раціон давніх людей, хвороби, діяльність, якою вони займались.

По завершенню розкопок, повертаючись додому на автобусі, люб'язно наданому "Православною Просвітою", ми відчували гордість за зроблену роботу – ми врятували ще одну пам'ятку від руйнування.

Микита ІВАНОВ
Владислав ШАТКОВСЬКИЙ